tło fotograficzne

Jak dobrać tło fotograficzne do produktu

Aby zdjęcia różnych produktów wykonywane w studiu fotograficznym były wyraźne, wiernie oddawały kolory oraz eksponowały wszystkie szczegóły, muszą być spełnione określone wymagania. Niezwykle ważnym elementem udanej fotografii produktowej jest właściwe oświetlenie i tło fotograficzne. Dzięki odpowiedniemu tłu można mieć większą kontrolę nad barwami, światłem i cieniami. Nie należy zapominać, że tło tworzy też specyficzną atmosferę zdjęcia i pozwala wyeksponować wszystkie detale fotografowanego przedmiotu.


Jakie są podstawowe rodzaje teł fotograficznych?


Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów profesjonalnych teł fotograficznych. Każde z nich ma inne cechy charakterystyczne i nadaje się do innego typu zdjęć.

 • Tła polipropylenowe
  Tła tego typu wyróżniają się trwałością i wytrzymałością. Nie straszna im wilgoć i woda, są również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są dość sztywne, przez co mogą być kłopotliwe w układaniu. Ich powierzchnia może się nieestetycznie marszczyć i falować. Cechy te sprawiają, że nie są to tła, które można wykorzystywać do robienia zdjęć z mocnym oświetleniem i dużą głębią ostrości.
 • Tła winylowe
  To niezwykle trwałe i odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych tła. W porównaniu z tłami polipropylenowymi nie gniotą się, a więc układanie ich jest proste. Nie przepuszczają światła. Są odporne na działanie wilgoci i wody. Dzięki tym cechom tła winylowe są niezwykle praktyczne i nadają się do różnych sesji.
 • Tła tekstylne
  Tła tego typu wykonane są ze specjalistycznych materiałów, które charakteryzują się nieregularną strukturą. Zastosowanie tła tekstylnego sprawi, że światło błyskowe zostanie pochłonięte i nie powstaną żadne refleksy.
 • Tła kartonowe
  Tła kartonowe to bardzo tania propozycja. Charakteryzują się niewielką masą oraz matową powierzchnią. Są bardzo sztywne, a ich struktura jest równomierna. Niestety szybko się niszczą, ponieważ karton nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Stosowanie takiego tła wiąże się więc z koniecznością jego częstej wymiany.
 • Tła plastikowe
  Występują w wersji matowej i z wysokim połyskiem. Dzięki ich zastosowaniu można wykonywać najwyższej jakości zdjęcia portretowe oraz produktowe. Są lekkie, trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Doskonale poddają się czyszczeniu.

Jakie tło fotograficzne jest najlepsze do fotografii produktowej?


In product photography doskonale sprawdzają się tła winylowe. Ich delikatna struktura sprawia, że światło odbija się od ich powierzchni w bardzo subtelny sposób. Zdjęcia wykonane przy użyciu tła winylowego mają efekt naturalnego odbłysku, czyli światło na nich jest optymalnie rozproszone, a fotografia jest pozbawiona bezpośrednich odbić. Winyl to tworzywo trwałe, nie niszczy się nawet wtedy, gdy jest wystawione na działanie wody albo wilgoci. Można je bez problemu czyścić na mokro, więc ich dużą zaletą jest możliwość wielokrotnego wykorzystywania. 


Kolejnym tłem, które świetnie nadaje się do wykonywania zdjęć produktów, jest tło plastikowe. Stosuje się je głównie w namiotach bezcieniowych oraz na stołach bezcieniowych. Ważą niewiele i można je dowolnie docinać, dostosowując je do wymagań konkretnej sesji zdjęciowej. Do wyboru są tła plastikowe matowe oraz z wysokim połyskiem. Te pierwsze doskonale redukują refleksy, te drugie zaś umożliwiają stworzenie zdjęć z delikatnym odbiciem fotografowanego przedmiotu. Tego typu tła przepuszczają światło w niewielkim stopniu, dzięki czemu można je prześwietlać.


W fotografii produktowej najczęściej wykorzystywane są tła w kolorze białym, który pozwala wydobyć wszystkie szczegóły przedmiotu. Inne barwy tła są zazwyczaj usuwane na etapie postprodukcji. Tło musi ułatwiać rzetelne i wierne odwzorowanie wszystkich cech fotografowanego produktu, dlatego jego wybór jest bardzo istotny.

Scroll to Top
Przewiń do góry