zdjecia

Do czego służy namiot bezcieniowy


Dobra fotografia to podstawa skutecznej reklamy i sprzedaży. Z roku na rok odgrywa coraz bardziej istotną rolę, ponieważ coraz więcej ludzi decyduje się na robienie zakupów przez Internet. Tendencji tej sprzyja trwająca epidemia koronawirusa, która wymusza na nas załatwianie większości spraw zdalnie – bez wchodzenia w bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. Product photography cieszy się więc coraz większym zainteresowaniem, a umiejętność profesjonalnej prezentacji produktów jest obecnie na wagę złota.


Aby fotografowany przedmiot wyglądał na zdjęciu jak najlepiej, należy przede wszystkim odpowiednio go oświetlić. Światło powinno padać na niego równomiernie, aby zredukować nadmierne kontrasty. Zgrany duet dobrego światła i białego tła potrafi wydobyć z produktów wszystkie ich cechy. Dzięki temu fotografia wiernie odwzorowuje rzeczywistość, a klient robiący zakupy przez Internet może dokładnie zapoznać się z kupowaną przez siebie rzeczą. Jak zrobić zdjęcie, na którym wszystkie zbędne cienie będą zniwelowane? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym wpisie!


Czym jest i do czego służy namiot bezcieniowy?


Namiot bezcieniowy jest inaczej nazywany komorą bezcieniową. To rodzaj niewielkiego namiotu albo pudełka, które jest używane głównie w fotografii produktowej po to, aby wyeliminować ze zdjęć zbędne cienie. Taki namiot jest najczęściej wyposażony w białe tło, a wnętrze komory obleczone jest specjalnym materiałem z tworzywa sztucznego, który ma właściwości rozpraszające światło. Aby fotografowany przedmiot był równomiernie oświetlony, a na ujęciu nie występowały cienie i zaczernienia, komorę należy oświetlić co najmniej z boków i z tyłu. 


Światło, które wpada do namiotu bezcieniowego, jest już zmiękczone, tworzy mniejsze kontrasty i jest równiejsze. Takie oświetlenie powoduje, że wszelkie niepożądane refleksy i cienie znikają. Dzięki temu na fotografowanym przedmiocie nie powstają nieestetyczne ciemne plamy, a wszelkie odbicia pochodzące z otoczenia są zredukowane.


Jakie są zalety stosowania namiotu bezcieniowego?


1. Łatwa obsługa.
2. Złagodzenie nawet bardzo mocnego i ostrego światła. 
3. Pozwala uzyskać efekt łagodnych i ładnych przejść tonalnych.
4. Równomierne oświetlenie fotografowanych przedmiotów.
5. Redukcja niechcianych cieni, ciemnych plam i odbić.
6. Doskonała ekspozycja fotografowanego przedmiotu.


Kiedy warto używać namiotu bezcieniowego?


Namioty bezcieniowe to doskonała propozycja dla fotografów amatorów, którzy chcą samodzielnie przygotować estetyczne Packshots. Takie komory sprawdzają się rewelacyjnie do robienia zdjęć sprzedażowych, rękodzielniczych albo ujęć na bloga, jeżeli prezentujemy na nim przygotowane przez siebie potrawy, przeczytane książki albo inne niewielkie przedmioty. Dzięki zastosowaniu namiotu bezcieniowego zdjęcia sprzedażowe zyskują żywą kolorystykę, a prezentowane przedmioty wyglądają na nich profesjonalnie. Bardzo ważną zaletą takich komór jest umożliwienie fotografowi uwydatnienia wszystkich szczegółów prezentowanego produktu, dzięki czemu zdjęcie wiarygodnie odzwierciedla rzeczywistość. 


Są również świetnym rozwiązaniem, jeśli zamierzamy sfotografować bardzo refleksyjne przedmioty (np. stalowe garnki czy naczynia). Dzięki zastosowaniu namiotu bezcieniowego zdjęcia takich obiektów pozbawione będą zbędnych odbić. 

Scroll to Top
Przewiń do góry