Przewodnik po fotografii świątecznej

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, któremu towarzyszy magiczna atmosfera. Nie zawsze łatwo jest uchwycić na zdjęciach nastrój i atmosferę Świąt. W rezultacie często otrzymujemy dosyć banalne zdjęcia z choinką w tle, które nie niosą w sobie odpowiedniego ładunku emocji.

W tym artykule znajdziecie kilka wskazówek dotyczących wykonywania świątecznych zdjęć, które pomogą sprawić, aby były one wyjątkowe.

Porady i pomysły na świąteczne zdjęcia

Jeśli zastanawiasz się, gdzie zrobić zdjęcia na Boże Narodzenie i chcesz odejść od klasycznej choinki jako tła, lub chcesz dowiedzieć się, jak przygotować świąteczną sesję zdjęciową, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Użyj odpowiedniej przysłony

Dekoracje świąteczne są na ogół pełne świateł, dekoracyjnych przedmiotów, błyszczących elementów, które mogą sprawić, że zdjęcie będzie zbyt „zabałaganione” i niczego nie będzie przekazywać.

Aby uniknąć tego problemu, użyj małej głębi ostrości. Musisz użyć małej przysłony – ustaw priorytet przysłony, a następnie wybierz f/1,4 lub f/2,8, w zależności od tego, na co pozwala Twój obiektyw.

Używaj kreatywnie czasu otwarcia migawki

Czas otwarcia migawki to jedno z ustawień, które określają, ile światła dostaje się do aparatu. Można go jednak używać twórczo, gdy poruszają się obiekty.

Możesz zamrozić rzeczy przy krótkim czasie otwarcia migawki lub stworzyć rozmycie ruchu przy długim czasie. Jeśli używasz długiego czasu otwarcia migawki, użyj statywu, aby uniknąć drgań aparatu. Jeśli sfotografujesz np.. zimne ognie przy dłuższym czasie migawki, wyjdą one bardzo efektownie.

Uchwyć atmosferę Świąt

Ducha Świąt możesz poczuć nie tylko podczas Wigilii, czy w momencie, w którym otwierasz prezent. To atmosfera, która wykracza daleko poza wigilijnego stołu.

Upewnij się, że na swoich zdjęciach uwiecznisz esencję Świąt Bożego Narodzenia. Możesz to zrobić z każdym rodzajem fotografii, od zaśnieżonych krajobrazów po udekorowany salon.

Dodatkowa wskazówka: dostosowanie balansu bieli to długa droga do stworzenia atmosfery – cieplejszy balans bieli można osiągnąć, zmniejszając liczbę Kelvina.

Używaj efektu bokeh

Bokeh to efekt rozmytego światła na obrazie. Kształty mogą się różnić w zależności od obiektywu lub możesz zrobić kilka osłon przeciwsłonecznych typu „zrób to sam” o różnych kształtach, aby było przyjemniej.

Fotografowanie świateł przy małej głębi ostrości to doskonały sposób na eksperymentowanie z efektem bokeh. Możesz ich użyć jako tła do świątecznych zdjęć lub po prostu sfotografować światła, aby uzyskać abstrakcyjne obrazy.

Zmień perspektywę

Zawsze fotografowanie na poziomie oczu może sprawić, że Twoje zdjęcia będą wyglądać na nudne. Aby uzyskać ciekawsze ujęcia, musisz robić zdjęcia pod różnymi kątami. Wypróbuj ujęcia z góry, z dołu i zobacz, jaką różnicę może zmienić Twoja perspektywa.

Baw się światłem

Jak powszechnie wiadomo, surowcem do stworzenia fotografii jest światło. Dzięki różnorodności  świateł, które charakteryzują okres świąteczny, można zrobić kilka bardzo ciekawych zdjęć.

Możesz tworzyć sylwetki na tle świątecznych dekoracji, malować światłem za pomocą zimnych ogni, wykorzystywać świece jako podstawowe i uzupełniające źródło światła i wiele innych efektów.

Wyróżnij się

Dekoracje świąteczne, prezenty i spotkania rodzinne to jedne z najczęstszych tematów w fotografii bożonarodzeniowej.

Jednak łatwo się w tym pogubić, więc aby Twoje zdjęcia się wyróżniały, możesz spróbować nowego podejścia.

Pomyśl nieszablonowo i spraw, aby Twoje zdjęcia świąteczne były bardziej subtelne, koncepcyjne, a nawet abstrakcyjne. Jedynym ograniczeniem jest Twoja kreatywność.

Scroll to Top
Przewiń do góry