fotograf

Czym się kierować szukając dobrego fotografa

Planując odświeżenie wizerunku sklepu internetowego czy strony deweloperskiej, stajemy przed koniecznością wyboru fotografa, który ma nam w tym pomóc. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań, by uzyskać rezultat w postaci profesjonalnej i satysfakcjonującej sesji zdjęciowej?

Jak znaleźć idealnego fotografa?

Jeżeli chcemy, by zlecona sesja pod każdym względem spełniała nasze wymagania, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jakiego rodzaju usług potrzebujemy. Postarajmy się już na etapie dokonywania wyboru jak najdokładniej określić nasze oczekiwania. Warto przy tym rozważyć następujące czynniki:

  • doświadczenie interesującego nas fotografa,
  • preferowany typ sesji fotograficznej (np. produktowa, biznesowa, reklamowa itp.),
  • przeznaczenie zdjęć (np. strona internetowa, billboardy czy katalog produktów),
  • charakter i planowany odbiór zdjęć.

W dobie cyfryzacji profesja fotografa znacznie zyskała na popularności. Niestety, negatywnym skutkiem tej sytuacji jest mnogość obecnych w Internecie ofert, które nierzadko pochodzą od osób niekompetentnych i polegających jedynie na nowoczesnym sprzęcie. Tymczasem, choć ten ostatni element ma istotne znaczenie, równie ważne są wykształcenie i doświadczenie fotografa, a także jego wyczucie i kreatywność.

Powinniśmy ponadto zwrócić uwagę na to, jak szeroki jest zakres usług w interesującej nas ofercie. Starajmy się unikać fotografów przyjmujących każdy rodzaj zlecenia, gdyż ich umiejętności mogą być powierzchowne. Usługi profesjonalisty specjalizującego się w kilku konkretnych typach fotografii, takich jak np. Packshots czy fotografia wnętrz, to gwarancja skutecznej prezentacji obiektu czy produktu.

Warto również sprawdzić opinię danego studia w Internecie.

Co powinno zaniepokoić nas w ofercie fotografa?

Sygnałem, który powinien powstrzymać nas przed zatrudnieniem fotografa, jest zróżnicowana jakość prezentowanych przez niego zdjęć. Jeżeli obok profesjonalnych i wykonanych z wyraźną wprawą kompozycji widzimy takie, które świadczą o miernym doświadczeniu i umiejętnościach, może być to znak, że portfolio zawiera kradzione zdjęcia.

Innym czynnikiem, który powinien wzbudzić naszą czujność, jest zbyt niska cena usług fotografa. Choć zazwyczaj staramy się szukać wśród jak najtańszych ofert, możemy w ten sposób trafić na osobę, która nie będzie w stanie spełnić naszych oczekiwań. Pamiętajmy, że na wysoką cenę sesji zdjęciowej składają się umiejętności i doświadczenie fotografa, a także wartość i możliwości użytkowanego przez niego sprzętu. Obejmuje ona również stosowane przez studio zabezpieczenia zdjęć, chmury internetowe i galerie online dla klientów czy oprogramowanie do obróbki fotograficznej.

Scroll to Top
Przewiń do góry