Zanim zaczniesz zajmować się fotografią produktową…

Fotografia, nieważne czy artystyczna, czy produktowa, jest sztuką, którą trzeba traktować z największym poszanowaniem. Wykonanie atrakcyjnego, ostrego oraz dobrego jakościowo zdjęcia to umiejętność, którą nie każdy potrafi opanować.

Zrobienie dobrego zdjęcia produktowego wymaga praktyki, precyzji oraz odpowiedniego sprzętu, który wbrew pozorom wcale nie musi kosztować fortuny.

Jak zacząć swoją przygodę z fotografią produktową?

Jak powszechnie wiadomo, fotograf musi dysponować sprzętem umożliwiającym mu pracę. Oczywiście nie warto od razu inwestować oszczędności swojego życia w najlepsze dostępne na rynku aparaty i obiektywy. Dobre zdjęcie produktowe można wykonać wykorzystując podstawowy sprzęt, który dopiero z czasem warto rozbudować o nowe urządzenia. Pamiętajmy, że zdrowy rozsądek to podstawa.

Przed rozpoczęciem swojej przygody z fotografią produktową należy wyposażyć się w niezbędne akcesoria.

  • Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy – bardzo przydatny będzie namiot bezcieniowy oraz stół do fotografii bezcieniowej.
  • Źródło światła – jeśli nie dysponujesz studyjnym oświetleniem, na początek można wykorzystać standardową lampę reporterską. Szybko jednak może się okazać, że jedna lampa nie wystarczy, a na pewno nie zapewni komfortu pracy.
  • Modyfikatory światła – niezbędne są także modyfikatory światła – softboxy, blendy oraz płaszczyzny odbijające światło.
  • Statyw – zapewni stabilne położenie aparatu oraz precyzyjne ustawienie kadru. To umożliwi wykonanie serii zdjęć z różnym oświetleniem wybranych fragmentów produktu (chociażby z wykorzystaniem jednej lampy) i złożenie w postprodukcji finalnego zdjęcia.
  • Główne narzędzia – aparat oraz obiektyw. Najlepiej, aby aparat posiadał dużą rozdzielczość matrycy oraz był wyposażony w odpowiedni obiektyw, najlepiej stałoogniskowy o ogniskowej 85 lub 105 mm z funkcją makro. Taka kombinacja parametrów umożliwi fotografowanie nawet bardzo małych przedmiotów w dużej rozdzielczości, gdyż dzięki funkcji makro będziemy mogli ustawić aparat blisko fotografowanego obiektu.

Fotografia produktowa jest bardzo wymagającą dziedziną. Początkowe niepowodzenia są nieodłącznym elementem nauki i niestety zdarzają się każdemu. W tym aspekcie doświadczenie i ciągła praktyka są kluczowe, a im więcej zdjęć się wykona, tym lepszej jakości one będą.

Zajmując się fotografią produktową, trzeba wiedzieć, że gra światłem ma tutaj kluczowe znaczenie. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można wydobyć maksymalny potencjał z przedmiotu, podkreślić jego fakturę, kształt oraz najmniejsze detale.

Scroll to Top
Przewiń do góry